Sľuby sa sľubujú...vždy a všade

Autor: Mária Kaštanová | 12.11.2013 o 20:56 | (upravené 16.11.2013 o 14:16) Karma článku: 9,40 | Prečítané:  243x

V Českej republike žijem druhý rok. Všetci vieme že len nedávno prebiehali v ČR predčasné parlamentné voľby, pretože padla predchádzajúca vláda.  Hoci som nemohla voliť, dianie okolo volieb do poslaneckej snemovne som so záujmom sledovala.

Keď sa nad tým reálne zamyslím, voliči v ČR to mali ťažké. Vybrať si svojho favorita spomedzi kandidátov muselo byť zložité. Na základe názorov ľudí s ktorými sa stretávam a diskutujem, si dovolím tvrdiť, že viacerí boli zo svojich predchádzajúcich favoritov sklamaní až rozčúlení či znechutení. Mnohí sa rozhodli nevoliť a tak nereagovať na politické dianie a v konečnom dôsledku si tak nesplnili svoju povinnosť. Mnohí šli k urnám a volili malé nové strany, len aby svojim hlasom nepodporili ČSSD alebo KSČM. Márna snaha. Obe strany získali dostatočný počet hlasov a dostali sa do Poslaneckej snemovne. Osobne si myslím, že dôvodom bola nízka volebná účasť - skoro polovica potenciálnych voličov nevyžila svoje právo a nepokúsila sa aspoň o malú zmenu. Dôvodom môže byť aj to, že občania už naozaj nevedia koho voliť. Vždy sa hneď objavia škandály, puč v strane, korupcia, hádzanie špiny jedného na druhého a v podstate nikto nie je za nič zodpovedný. Príde mi to postavené na hlavu, pretože keby si toto človek dovolil v súkromnej sfére, prišiel by o prácu, ale na mnohých to neplatí. Hlavne sa dostať do funkcie, dať populistické sľuby a „pak skutek utek". Myslím, že politici už dávno zabudli, že byť politikom je POSLANIE, ako na to upozorňuje Max Weber.

Bolo by asi scestné domnievať sa že s nástupom Andreja Babiša a s ďalšími pravicových/ stredo -pravicových strán, čo získali podporu sa niečo zásadné zmení. „Tesne" pred voľbami vzniklo hnutie ANO, ktoré mi veľmi pripomína podobnú stranu, ktorá vznikla za podobných okolností na Slovensku. Tiež to bol okruh (veľko-)podnikateľov, ktorí sa rozhodli preraziť do politiky a vziať veci do svojich rúk. Myslím, že to s touto stranou skončí podobne ako na Slovensku. Vždy, keď sa do vlády dostanú podnikatelia, začnú sa správať ako sú naučení, obchádzať zákony a nie správať sa ako tí, ktorí ich vytvárajú a mali by ich teda rešpektovať. Určite sa po nejakom čase objaví zasa správa o tom, ako sa na nejakej zákazke niekto obohatil, prípadne podpísal absurdne nevýhodné zmluvy pre štát. Začarovaný kruh sa začne odohrávať znova - obviňovanie, puč, špina, nezodpovednosť.

Momentálne začínajú prebiehať diskusie a vyjednávanie medzi vyjednávacími tímami politických subjektov o zložení budúcej vlády. Myslím, že historicky sa opakuje, že čím viac subjektov sa dostane do parlamentu, tým je väčší problém vytvoriť dobre fungujúcu a stabilnú koalíciu. Čas ukáže, s akým výsledkom sa novo zvolené politické subjekty dokážu začleniť do poslaneckej snemovne bez toho, aby prevzali maniere politikov, s ktorými sa spojujú samé negatíva. Verím, že sa im podarí presadiť potreby tých čo pracujú a odvádzajú dane do systému, a zákony, ktoré Česká republika potrebuje a ktoré všetci pred voľbami sľubovali.

Mária Kaštanová
Trenčianska Univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Katedra politológie

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?